از یک رسانه‌ی ملی واقعی چه انتظاراتی دارید؟

دوشنبه, مرداد ۵, ۱۳۸۸ ۱۲:۳۹

این روزها و با شرایطی که در صدا و سیما وجود دارد لزوم یک رسانه که واقعا ملی باشد مطرح شده. دوستانی در این زمینه پیشقدم شده‌اند و در حال فعالیت هستند.
در گفتگویی که با چند تن از دوستان داشتیم ایده‌ی یک بازی وبلاگی پیشنهاد شد که در آن انتظارات خودمان را (بعنوان افرادی که مخاطب چنین رسانه‌ای خواهیم بود) از رسانه‌ی ملی بنویسیم.
در این بازی سعی بر این خواهد بود که به این سوالات جواب دهیم:
انتظارات ما از رسانه‌ی ملی چیست؟ چه برنامه‌هایی در این رسانه باید جای داشته باشند؟ این رسانه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و ما چقدر حاضریم برای چنین رسانه‌ای همکاری کنیم. اگر حاضر به همکاری هستیم چه شکلی از همکاری را می‌توانیم به رسانه‌ی ملی خود هدیه کنیم؟

اما پاسخ من به این سوالات: (این نکته را هم ذکر کنم که واژه‌ی من را به کرات در این متن استفاده کردم شاید برای تاکید بر اینکه این‌ها انتظارات شخص من از رسانه‌ای جامع و ملی است که بعنوان یک مخاطب بالقوه رسانه جدید نوشته ام)

اولین انتظار من از رسانه‌ای ملی، پایبندی به اصول روزنامه‌نگاری است؛ گزارش صحیح و بدون جهت گیری، سپس نقد منصفانه اخبار یعنی همانطور که از مخالفان من بدون تخریب انتقاد می‌کند باید دیدگاه‌های من و موافقان من را هم نقد کند و نقایص آن‌را یاد‌آوری کند، گزارشگران چنین رسانه‌ای باید بدون توجه به خط فکری خود و با رعایت بی‌طرفی گزارش کنند. چنین رسانه‌ای باید از شلوغ کاری و تبلیغ خشونت و پروپاگاندا پرهیز کند و سعی در نشان دادن حقایق همانطوری که هستند، بکند. شبکه‌های تلویزیونی زیادی (چه فارسی زبان و چه انگلیسی زبان) وجود دارند که دنیا را تنها از یک دریچه می‌بینند و گزارش‌ها و تحلیل‌هایشان همیشه به طرفداری از یک جناح/حزب/… است. در رسانه‌ی ملی چنین نگرش دریچه‌ای نباید وجود داشته باشد. از همه افکار و عقایدی که اهل گفتگو هستند و خشونت طلب نیستند باید در این رسانه جای خود را داشته باشند.

چنین رسانه‌ای باید از افراد بنا به دانش و سطح اطلاعاتشان دعوت به همکاری کند، نه بخاطر دیدگاه سیاسی/دینی/حزبی‌ یا خطی که دنبال می‌کنند. آرزویم این است که در چنین رسانه‌ای افراد فارغ از چنین برچسب‌هایی در کنار هم فعالیت کنند. فکر می‌کنم وقتی هر یک از این برچسب‌ها (دین، حزب، اعتقادات) بصورت ارزش و ملاک انتخاب درآیند آخر کار چنین می‌شود که در صدا وسیما می‌بینیم که یک خط فکری؛ با دروغ و پرده پوشی بقیه را حذف و تخریب می‌کند. واقعا دوست دارم روزی را ببینم که رسانه‌ای وجود دارد که برنامه‌سازان آن از تمام طیف‌های اعتقادی هستند و در کنار هم کار رسانه‌ای می‌کنند.

دوست دارم چنین رسانه‌ای در کنار خبر رسانی، برنامه‌هایی آموزشی با بهره‌گیری از اساتید و محققین ایجاد کند تا در کنار خبررسانی به فرهنگ‌سازی و غنی کردن دانش عمومی جامعه کمک کند. برنامه‌هایی که در عین تفریحی بودن (Entertainment) اتلاف وقت نیستند. برنامه‌هایی که در عین جذابیت بار آموزشی هم داشته باشند.

در صورت وجود ایجادرسانه‌ای نه تنها حاضرم از نظر مالی تا حد توانم کمک کنم، بلکه در حد سواد، توانایی و تخصص خودم درصورت نیاز همکاری خواهم کرد. گمانم این است که برای تامین هزینه‌های راه‌اندازی چنین رسانه‌ای در آغاز می‌توان بر روی هموطنانمان حساب کرد، البته این به شرطی است که واقعا راه‌اندازان چنین رسانه‌ای بی‌طرفی خود را ثابت کنند تا هموطنانی که توان مالی بالایی دارند حاضر به همکاری شوند.

دوستان بسیاری هستند که دوست دارم به این بازی دعوت کنم، پس در ابتدا با دعوت از چند دوست شروع می‌کنم و امیدوارم که دیگرانی که نام‌ نمی‌برم هم در صورت تمایل شرکت کنند. از پارسا، اسد، نیک‌آهنگ، محمد تاج دولتی و ارش دعوت می‌کنم که نظراتشان را در این مورد بنویسند. از تمام دوستان دیگری هم که میل دارند در مورد رسانه‌ی ملی ایده‌آلشان بنویسند دعوت می‌کنم در این بازی شرکت کنند. اگر وبلاگ ندارید هم در کامنت‌ها می‌توانید انتظارات فردی خودتان را بنویسید.

Balatarin mohandes Donbaleh
می‌توانید برای این مطلب نظرتان را بنویسید, یا از وبسایت خود برای آن ترك بك بفرستید.


۹ ديدگاه براي “از یک رسانه‌ی ملی واقعی چه انتظاراتی دارید؟”

 1. محمد افراسیابی گفته است :

  مرداد ۵ام, ۱۳۸۸ در ۱۱:۰۰ ب.ظ

  در بلاگ نیوز منتشر شد.

 2. کمانگیر » Blog Archive » از دیگران: از یک رسانه‌ی ملی واقعی چه انتظاراتی دارید؟ گفته است :

  مرداد ۷ام, ۱۳۸۸ در ۶:۳۹ ق.ظ

  […] از اولین نوشته ها در این بازی مطلب فانوس آزاد بود: این روزها و با شرایطی که در صدا و سیما وجود دارد […]

 3. بلاگ نوشت » یک رسانه ی واقعاً ملی گفته است :

  مرداد ۷ام, ۱۳۸۸ در ۹:۰۷ ق.ظ

  […] فانوس آزاد می پرسد: […]

 4. صادق گفته است :

  مرداد ۷ام, ۱۳۸۸ در ۹:۱۰ ق.ظ

  من هم ضمن ارائه انتظاراتم، ویژگی های چنین رسانه ای رو از دید شخصی بیان کردم و تعهدات مخاطبین رو هم برشمردم :)

 5. از وراث مالک دوزخ گفته است :

  مرداد ۱۳ام, ۱۳۸۸ در ۳:۴۶ ق.ظ

  بحث و سوال خوبی مطرح کرده اید. اما کمی پا در هوا می نمایاند!!

  ۱- این رسانه ملی اتتو پیا و آرمانی مال چه کسی خواهد بود؟ دولت؟ بازاریان؟ تجار؟ کسبه؟ تکنو کرات ها؟ اداری ها؟ . . . . .
  ۲- منابع تامین مالی این رسانه ملی چه خواهد بود؟ دولت؟ پول نفت؟ NGO ها؟؟ ملت؟؟ با چه مکانیزمی پشتوانه مالی به رسانه تزریق خواهد شد؟
  شاید بگوئید که این بحثهای آینده است. ولی باور کنید با هر کدام از گزینه ها را که بگیرید, پاسختان به انتظار از رسانه ملی فرق خواهد کرد.

 6. علی گفته است :

  مرداد ۱۵ام, ۱۳۸۸ در ۵:۲۹ ق.ظ

  سلام دوست عزیز. ممنون از کامنت شما
  دقیقا هدف از این بازی جواب به همین سوال‌هاست. هدف اینه که افراد بعنوان مخاطبین چنین رسانه ای چه ایده‌آلی از این رسانه در دید خود دارند.
  دوستانی که تا کنون هم در این بحث و بازی شرکت کرده‌اند در همین موارد نظراتی داده‌اند که خوب و خواندنی است. به زودی مجموعه ای از لینک‌های نوشته‌های دیگران در این زمینه را به اینجا اضافه خواهم کرد تا نظرات دوستان را بتوانید بخوانید.

 7. آهنگر گفته است :

  مرداد ۱۵ام, ۱۳۸۸ در ۹:۳۰ ق.ظ

  آن خردجال تویی مردک رمال تویی

  مردک مزدور توی دلقک منفور تویی

  نوکرهو گوی تویی چاکراو ووی تویی

  خائن بدگهر تویی عامل دردسر تویی

  عنترزنجیری تویی روبه نخجیری تویی

  دلال خزر تویی رقاصه یی خر تویی

  خادم روس ها تویی مردک بی حیا تویی

  هرزه ی دوران تویی ناکس فرعون تویی

  دور عبا گرد تویی آن سگ ولگرد تویی

  دزد عقل مردم تویی سن به ساق گندم تویی

  کور ز مردم تویی نیش چو کژدم تویی

  عقرب جراره تویی هرزه ی مکاره تویی

  دشمن اهریمن منم زاده ی اهریمن تویی
  کاوه ی آهنگر منم صاحب این سنگر منم

 8. فانوس آزاد » مجموعه‌ی لینک‌های بازی وبلاگی رسانه گفته است :

  مرداد ۱۶ام, ۱۳۸۸ در ۶:۵۴ ق.ظ

  […] پاسخ به نوشته “از یک رسانه‌ی ملی واقعی چه انتظاراتی دارید؟” دوستان زیادی استقبال کردند و در بازی شرکت کردند، […]

 9. از یک رسانه‌ ملی واقعی چه انتظاری دارید؟ | بیلی و من گفته است :

  بهمن ۲۱ام, ۱۳۹۱ در ۴:۴۸ ق.ظ

  […] در این بازی جدی که علی، نویسنده وبلاگ فانوس آزاد آغاز کرده، شرکت […]

نظر دیگران