مزایای موج سبز

شنبه, تیر ۶, ۱۳۸۸ ۱۸:۰۷

وقتی که شروع به ترجمه و مطالعات حرکت‌های بی‌خشونت کرده بودم دوستان زیادی بودند که با من بحث می‌کردند که این حرکات در ایران امکان تکرار ندارد و اگر در چکسلواکی و لهستان و … این حرکات اتفاق افتاد بخاطر تفاوت‌های آن‌ها با ما بود.
تظاهرات بی‌خشونت و آرام معترضین در هفته‌های گذشته به خیلی‌ها ثابت کرد که مردم ما اهل خشونت نیستند و اگر لباس شخصی‌ها و نیروهای ضد شورش اجازه دهند مطالبات خودشون رو بی‌خشونت دنبال می‌کنند. شاید دقیقا همین موضوع هراسی به دل تمامیت خواه‌ها انداخت و سرکوب رو تشدید کردند.
استفاده از نو‌آوری در چنین شرایطی واقعا لازم است. بادکنک هوا کردن و الله اکبر بر پشت بام حرکات بی‌خشونت خوبی‌ هستند که با هماهنگی بیشتر موج سبز را زنده نگاه خواهند داشت. باید امیدوار بود و با آرامش ابتدا با فعالیت‌های بی‌هزینه کار رو آغاز کرد تا جنبش زنده بماند. اطلاع رسانی بسیار مهم است و باید جزییات این روزها را به کسانی که دسترسی به اطلاعات آزاد ندارند منتقل کرد.

دوستان زیادی در این مورد نوشته‌اند ولی به نظر من برای تحریم صدا و سیمای دروغگو حرکت واجبی است. اگر هر فردی تلویزیون را تحریم کند و به چند نفر (ترجیحا کسانی که به اینترنت دسترسی ندارند) این موضوع را بگوید و تقاضا کند که آن‌ها هم به اشخاص دیگری موضوع را منتقل کنند، تحریم صدا و سیما را می‌توان جدی کرد.
اگر کسی علاقمند است پیشنهاد می‌کنم این مصاحبه‌ را که با دکتر برایان مارتین از دانشگاه ولنگونگ استرالیا حدود سه سال پیش انجام دادم را بخوانید. این مصاحبه را در ابتدای دوره ا. ن. و وقتی که در حال سرکوب حرکت کارگران شرکت واحد بودند انجام دادم و دقیقا بعد از این مصاحبه بود که فانوس دوباره فیــــل-طـــر شد. این مصاحبه را به این وبلاگ منتقل کردم و آنرا در اینجا می‌توانید بخوانید.

مرتبط:
از دیکتاتوری تا دموکراسی (جین شارپ)
مبارزه با روشهای دیگر (مصاحبه ای با جین شارپ)

Balatarin mohandes Donbaleh
می‌توانید برای این مطلب نظرتان را بنویسید, یا از وبسایت خود برای آن ترك بك بفرستید.


۲ ديدگاه براي “مزایای موج سبز”

  1. بیست و دو خردادی گفته است :

    مرداد ۲۹ام, ۱۳۸۸ در ۴:۰۷ ب.ظ

    خوبه یاعلی

  2. سیتا گفته است :

    شهریور ۲۱ام, ۱۳۸۸ در ۹:۵۸ ق.ظ

    روز قدس در کنار یکدیگر حماسه بیافرینیم………………

نظر دیگران